Co dělat při ztrátě dat
15.4.2009
Každému z nás už se to někdy stalo. Stačí stisknutí tlačítka a
naše celoměsíční práce na PC zmizí jednou provždy. Tak je to
rozšířeno ve veřejném povědomí.
Avšak dnes již existují způsoby, jak svá data
zachránit, dokonce i z fyzicky poškozených disků. O obnovu
dat se můžeme do jisté míry pokusit i bez odborného
zásahu. Je však nutné dodržet pár základních
principů.
POZOR : Experimentovat níže popsaným způsobem v žádném případě nedoporučujeme tehdy, potřebujeme-li zachránit data životně cenná !!
- Ze všeho nejdříve se musíme přesvědčit o tom, zda byla data ztracena softwarově nebo hardwarově. To je většinou zřejmé, pokud jsme data sami smazali nebo byla omylem ztracena (např. při práci s programy pro správu dat, poškozený operační systém). Avšak může se stát, že se disk poškodí fyzicky (např. upadne, čtecí zařízení poškodí povrch disku). Poznáme to většinou podle toho, že počítač harddisk vůbec nevidí anebo disk vydává neobvyklé zvuky.
Softwarově poškozená data
Softwarově smazaná data se obvykle nevymažou ihned, pouze se zapíšou na disk jako neaktivní. Přestože je nemůžeme vidět, data na disku stále existují do doby, dokud je nepřepíše jiný soubor.
- Z toho plyne první pravidlo a tím je provést obnovu dat co nejdříve po ztrátě dat a s vadným diskem již dále nepracovat.
- Počítač nezapínáme (při každém zapnutí PC operační systém způsobí masivní zápis dat) a už v žádném případě neinstalujeme nebo nekopírujeme další soubory.
- Na obnovu dat existují programy, dostupné i jako freeware (Restoration, PC Inspectior file recovery 4.0, atd.). Tyto aplikace se v žádném případě nesmějí instalovat na postižený disk, protože by data mohla být přepsána. Každopádně, pokud nejsme odborníky na záchranu dat, můžeme těmito programy situaci i zhoršit, v nejhorším případě pak může nastat stav, kdy obnova dat z disku již nebude možná.
- Proto je u ztracených cenných dat vždy jistější obrátit se s žádostí o pomoc k odborníkům. Záchrana dat amatérskými metodami bude ve většině případů mít za následek znemožnění úspěšného zásahu u datových specialistů.
Hardwarově poškozená data
Hardwarově poškozené disky už sami opravit nemůžeme.
- Nejčastější závadou tohoto typu jsou vadné sektory disku. Na každém HDD se vadné sektory po nějakém čase vytvoří, avšak za normálních okolností disk sám vadné bloky označí a data z nich přesune na bezpečné místo, aniž bychom si toho jako uživatelé PC všimli.
- Nastane-li při tomto procesu chyba, vede často k nečitelnosti dat. I takto nedobytná data ale profesionálové na obnovu dat dokážou zachránit.
- Důležité je nemanipulovat s postiženými daty na disku a nezatěžovat jeho chod (např. operacemi scandisc nebo chkdsk).
- Data mohou být nedostupná také z důvodu nefunkčnosti elektroniky HDD anebo čtecích hlav.
- Nejmenší prognóza úspěchu je u fyzicky poškozených datových ploten.
- V případě hardwarového poškození disku je nejlepší počítač odpojit natvrdo ze sítě – vytáhnout vidlici ze zásuvky, aby nedošlo k ještě většímu poškození dat snahou dezorientované elektroniky disku o úklid na datových stopách.
- Ve všech těchto případech má neprofesionální zásah malou šanci na úspěch, a proto nanejvýše doporučujeme využít služeb odborníků na záchranu a obnovu dat.
Více informací o problematice obnovy dat
autor: Matěj Jakimov
Ztratili jste Vaše data ? Váš disk se stal „write-only“ a odmítá Vám vydat Vaše dokumenty a fotky ? Nezoufejte !! Kvalitní a rychlá záchrana dat z Vašeho datového média, nastala-li hardwarová porucha, je naší každodenní prací. Případně Vám můžeme u méně závažného softwarového problému na pevném disku, poskytnout službu obnova dat .