Zabezpečení Windows
24.4.2009
Jak zabezpečit Windows proti útoku zvenčí v PC a noteboocích po instalaci
V dnešní době vládnou počítačovému světu hlavně útoky zaměřené na soukromí uživatelů, tedy na jejich hesla, citlivé informace, čísla účtů a podobně. Je při nejmenším nutné dostatečně tato důležitá data zabezpečit, a tak jsme si pro Vás dnes připravili 10 + 10 rad, jak předejít těmto krádežím.
Čistá Windows – bezbranná Windows
Ano je to přesně tak, jak říká nadpis. Čistá instalace Windows je nejzranitelnější, a proto je velice důležité bezprostředně po instalaci operačního systému přidat antivirovou ochranu. Nejnovější OS z dílen Microsoftu, tedy Vista, již určité zabezpečení ve formě programu Windows Defender má, ale ten je sám o sobě stále málo.
Pár krůčků k bezpečnosti
1)Již při instalaci systému Windows byste měli myslet na bezpečnost a to zvolením systému souborů typu NTFS, jelikož ten nabízí pokročilejší možnosti zabezpečení jako například šifrování a uživatelská oprávnění (kde lze nastavit, kdo může k určitému adresáři přistupovat).
2)Dále je nutno zapnout automatické aktualizace a přiřadit hesla k dříve vytvořeným účtům (minimálně k účtu administrátora).
3)V boji proti zákeřnému spyware máme naštěstí mnoho nástrojů jako Spybot Search and Destroy, český Spyware Terminátor nebo demoverzi programu Ad-aware a samozřejmě výše zmiňovaný Windows Defender.
4)Co se týče antivirů, tak se zde nabízí jistá otázka, a to jestli je lepší používat ucelený antivirový balík nebo jednotlivé programy. Z naší zkušenosti bychom Vám doporučili spíše balíky, jelikož celá ochrana se nachází v jednotném uživatelském rozhraní a tak uživatel nemusí spouštět vícero programů, ale to už záleží jen na Vás.
5)Zálohování K zálohování existuje řada nástrojů jako: Cobian Backup, Mozy Remote Backup a další. Jednoduché zálohování mají zabudované i Windows, což často šetří peníze i čas strávený výběrem vhodného programu.
6)Oproti klasickému škodlivému kódu v současnosti při pokusech o podvody přibývá phishingu, tedy podvodům bez kterého není nutné infikovat PC. Nejčastěji je phishingu využíváno při internetovém bankovnictví. Uživatelé běžně ignorují varování o tom, že certifikát podvodného serveru je neplatný nebo se ho nepodařilo ověřit. Podvodníci se snaží vytvářet podobné repliky bankovních serverů a donutit tak uživatele zadat svá citlivá data. Proto nezadávejte svoje údaje na stránky, které Vám jsou jen trochu podezřelé. Phishing často není vázán na operační systém či typ prohlížeče, takže se týká nás všech.
Největší mýty počítačové bezpečnosti
Pokud nepoužívám prohlížeč Internet Explorer jsem v bezpečí
Ano, používání jiného prohlížeče sice zvýší Vaši bezpečnost, ale rozhodně neplatí, že by přechod na jiný prohlížeč znamenal zrušení všech bezpečnostních rizik.
Blokování odchozí komunikace pomocí firewallu výrazně zvýší mou bezpečnost
Tato funkce může být užitečná jen tehdy, až je náš stroj nakažen spywarem či jinou havětí. A jistě mi dáte za pravdu, že je lepší nákaze předejít.
Antivir není potřeba
Antivirového programu zajisté potřeba je, i když občas slýcháváte silné řeči ve smyslu: „Antivirus nemám a virus jsem nikdy nechytil.“ Antivirový program je to úplně základní, co musíte pro svou bezpečnost udělat.
Pokud jste již o svá data přišli, zkuste navštívít stránky některého z renomovaných servisů, kde Vám poradí a případně i pomohou Vaše data získat zpět.
*Autor článku : Tomáš Pelán , Zdroj: Extra Windows
Ztratili jste Vaše data ? Vaše datová karta nebo disk nebo se staly „write-only“ a odmítají Vám vydat Vaše dokumenty a fotky ? Nezoufejte !! Naše služba záchrana dat je zde pro Vás připravena, nastala-li hardwarová porucha disku, případně alternativně obnova dat , jestliže došlo k méně závažnému softwarovému problému na pevném disku nebo paměťovém médiu.