Záložní a napájecí zdroje UPS - kdy je dobré zálohovat napájení u PC
30.4.2009
Zdroje a UPS mají v oblasti počítačů svoje nezastupitelné místo a proto se na ně pojďme podívat blíže.
Zdroje napájení počítačů
1)Zdroje typu AT
Je to nejstarší a dnes už nepoužívaný typ zdroje, jehož návrh vznikl již v minulém století. Tyto zdroje dodávali napětí o hodnotách 5,5 V a 12 V. Poznáte je velice jednoduše a to například podle napájecích konektorů P8 a P9 pro základní desku a speciálního kabelu s vypínačem vedoucího k čelnímu panelu skříně. Počítače s těmito zdroji nepodporovali tzv. „soft power“, což ve skutečnosti znamená, že při vypínání a zapínání počítače musíme použít vypínač na skříni a nelze tak použít vypnutí či probuzení PC pomocí softwaru.
2)Zdroje typu ATX
Tento nejmodernější a také nejpoužívanější typ zdrojů již podporuje všechny možné úsporné funkce, „soft power“ a podobně. Oproti starším AT zdrojům je jejich výkon o poznání vyšší (400W až 1 000W a více) a lze je poznat podle moderního 20/24 pinového konektoru P1 a čtyř-pinového přídavného konektoru P4. Zdroje mají svůj vlastní ventilátor, který ochlazuje jeho vysokonapěťové kondenzátory a výkonové polovodiče a slouží také pro odvod tepla z počítačové skříně.
Ve světě existuje řada dalších typů těchto zdrojů (např.: zdroje typu BTX), ale z důvodu jejich malého a stále se zmenšujícího zastoupení na poli napájení počítačů je zde neuvádíme.
Záložní zdroje napájení-UPS
Dokážete si jistě představit situaci, kdy pracujete na stolním počítači, najednou dojde k výpadku napětí a Vy tak ztratíte dokument, na kterém pracujete už od časného rána. Proto existují takzvané záložní zdroje napájení – UPS (Uninteruptable Power Supply). Celkově se tyto záložní zdroje UPS dají rozdělit do dvou menších skupin: UPS online a tzv. SPS.
a) UPS online – Tento typ záložních zdrojů funguje tak, že nabíjí střídavým proudem o napětí 220 V baterii, ze které v případě výpadku napájí počítač. Jejich velkou výhodou je, že díky průchodu proudu přes baterii dodává do počítače proud bez kolísání, což se kladně projevuje i na životnosti napájecího zdroje.
b) SPS – Záložní zdroje využívající tuto technologii většinu času pracují bez baterie, kterou zapojí až v případě, že hladina napětí v zásuvce klesne pod určitou hodnotu. Toto řešení je sice levnější, ale za to neposkytuje onu zmiňovanou úpravu kolísání napětí a pokud je záložní baterie nefunkční, zjistíme to až při výpadku el. proudu jeho selháním a ztratíme tak všechna data.
Problémy se zdroji
Problémy se zdrojem napájení se mohou projevovat dvěma způsoby. Budto zdroj přímo odejde a počítač se prostě nezapne nebo odchází pomalu. Takový zdroj, který umírá pomalu, je velice těžké diagnostikovat. Ale většinou by se tyto problémy daly charakterizovat slovem občasnost. Pro příklad uvedu pár příznaků:
a)Když ráno zapnu počítač, začne nabíhat a potom se zasekne. Potom jakmile znáčku párkrát Ctrl-Alt-Del, zase je vše bez problémů.
b)Když občas spustím počítač, nahlásí mi chybu. Po restartování chyba zmizí. A někdy chyby bývají různé.
c)Počítač funguje spolehlivě, avšak někdy jen tak zamrzne a to třeba i dvakrát do hodiny.
Zdroje napájení jsou druhou nejporuchovější komponentou počítače hned po datových nosičích. Pokud se objevují podobné chyby, doporučujeme nejdříve otestovat zdroj, například jeho dočasnou záměnou za jiný.
*Autor článku : Tomáš Pelán , Zdroj: Svět hardware
Stručný popis našich servisních služeb pro opravy a servis záložních zdrojů UPS : Servis UPS , instalace a kalibrace UPS, výměna akumulátorů v UPS, výměna vadných dílů UPS v rámci oprav za nové originální náhradní díly a akumulátory , dodávky nových záložních zdrojů, servisní hotline pro UPS a kalibrační software, opravy a servis všech typů závad UPS. Opravy UPS provádíme celoplošně pro celou ČR. Odvoz a dovoz do naší opravny UPS zajistíme do druhého dne od nahlášení závady.
Konstrukce a výroba jednoúčelových strojů a automatizační technika s prodejem
šroubení, manometrů a ventilů.