Mýty o záchraně dat, proč není dobré pokoušet se o záchranu dat svépomocí, FAQ (nejčastější dotazy a odpovědi)
Co je nejdůležitější, když zjistíte, že se nemůžete dostat na Vaše data anebo když jsou data viditelně poškozena :
- Vyvarujte se některých základních chyb: restart PC, opakovaný pokus o vstup, vlastní oprava
- Dříve než se pustíte do jakýchkoli pokusů s cílem získat Vaše ztracená data, přečtěte si FAQ (nejčastější dotazy) níže na této stránce
- Důležité je předejít 4 nejčastějším mýtům, které se na internetu často objevují jako dobré rady. Zvýšíte tím nejen šanci na obnovu nebo záchranu Vašich dat , ale usnadníte nám práci, což bude mít především příznivý vliv na cenu obnovy dat nebo záchrany dat
4 nebezpečné mýty o záchraně dat, které Vás mohou o Vaše data definitivně připravit
1. – „Nebudu hned vyhledávat servis, nejprve zkusím počítač párkrát restartovat.“
- NE!, pokud zaregistrujete některý z příznaků poškození dat , počítač ihned vypněte a již NEZAPÍNEJTE
- Jednak nám tímto výrazně znesnadníte práci, jednak Vás bude záchrana dat nebo obnova dat stát více peněz, jednak můžete takto svoje data NENÁVRATNĚ ZTRATIT tím, že narušíte dosud zachovanou strukturu dat a tabulky rozdělení disku FAT, NTFS …
2. – „Musím zkusit ještě párkrát složku otevřít, třeba to
je jen chvilková záležitost.“
- NE!, opět se jedná o typický příznak poškození disku
- při opakovaném pokusu o vstup do složky snižujete úspěšnost opravy
- počítač ihned vypněte
3. – „Zkusím něco uložit, třeba se disk
probere.“
- NE!, vadný disk „neví“ o všech datech a ukládání přepisuje stará data
- nebudeme poté schopní je znovu nalézt
- počítač ihned vypněte
4. – „To bude nějaká prkotina, to zvládnu
opravit.“
- NE!, často se uživatelé snaží využít alespoň funkcí diagnostických programů, ale veškerá práce s poškozeným médiem snižuje šanci na opravu
- nikdy se nepokoušejte o vlastní opravy přímo na disku
- opět platí, počítač ihned vypnout a disk předat odborníkům
Proč tolik opatrnosti a varování ? Není to jen plané zastrašování uživatelů, aby servisní firma dostala zakázku ?
- Vysvětlení (nejen) pro znalce :
Za normálního provozu disku spolupracuje operační systém počítače s řadičem disku na základní desce počítače, tento dále s řadičem disku na desce elektroniky disku a tento dále s dalšími hardwarovými částmi disku, které se podílejí na vystavování hlaviček, přímém zacílení hlav na správné místo záznamového média s cílem přesného zápisu a čtení dat. Navíc si celý tento „velící řetězec“ znamená aktuální informace o uložení jednotlivých fragmentů (clusterů) souborů do tzv. servisních stop vlastního disku.
Ve výsledku to znamená, že jak řadič, tak operační systém vždy přesně vědí, kde se v daný okamžik nacházejí data a především jejich jednotlivé fragmenty, s nimiž pracují. Umějí tedy vyslat hlavičky na přesné místo záznamového média a provést zápis nebo čtení dat.
Při softwarové, hardwarové nebo mechanické poruše dat nebo disku se tato vazba OS-řadič-řadič-HW disku-servisní stopa-záznamové stopa disku naruší, operační systém či řadič ztratí orientaci a začnou zapisovat data jinam než skutečně patří, čímž jednak nechtěně přepisují Vaše data, která chcete zachránit, jednak se každým takovým zápisem zvyšuje chaotičnost a nesourodost struktury dat na disku a jednotlivé bloky celistvých souborů se doslova „rozpadnou na kousky“, které již nemusí dát nikdo dohromady. Návod, jak tyto kousky do sebe zapadají a který kam patří, uložený v pamětích cache řadičů, operačního systému a na servisních stopách disku je v této chvíli již nepoužitelný – neodpovídá skutečnosti – což ale operační systém neví a než se příkazy k zápisu dokončí, stačí napáchat rozsáhlé škody na velké části Vašich dat.
Je dobré uvědomit si jednu zásadní skutečnost. I když si poškodíte popsaným způsobem třeba jen 2% disku, zůstává 98% Vašich dat nepoškozeno. TO JE ALE PRAVDA POUZE V PŘÍPADĚ, ŽE JSTE BEZPROSTŘEDNĚ PŘED VZNIKEM ZÁVADY PROVEDLI ÚPLNOU DEFRAGMENTACI DISKU. Je ale téměř jisté, že takovou šťastnou náhodu a souhru okolností ve chvíli poruchy nemáte a disk je rozsáhle fragmentovaný (rozumějte MÁ FRAGMENTY JEDNOTLIVÝCH SOUBORŮ ROZHÁZENY NÁHODNĚ PO VELKÉ ČÁSTI DISKU A NÁVOD K JEJICH SLEPENÍ JE OBSAŽEN V TABULCE ROZDĚLENÍ DISKU), což je stav odpovídající normálnímu běžnému provozu.
Pokud tedy přijdete o „pouhá“ 2% dat na disku souvislým nechtěným přepisem dat dezorientovaného operačního systému, pak je spíše pravděpodobnější scénář ten, ŽE JSTE PŘIŠLI NENÁVRATNĚ O 2% FRAGMENTŮ MNOHA SOUBORŮ, MOŽNÁ JEJICH VĚTŠINY. Pak platí pravidlo, že 2% souboru znamená často úplně ztracený soubor, jelikož poškození celistvosti souborů má často fatální vliv na schopnost počítače jejich interpretace.
Pak je tedy vysoce pravděpodobné, že 2% nekorektně přepsaných datových clusterů Vás připraví ve skutečnosti třeba i o 90% všech Vašich dat. Při nedodržení doporučených pravidel je to pro Váš počítač otázka několika vteřin a Vaše data jsou nenávratně ztracená.
Dostat z disku takto ztracená data je pak možné jen s využitím vysoce sofistikovaných technik a drahých specializovaných přístrojů využívaných například v kriminalistice – ovšem pak se již cena za záchranu takto poškozených dat může pohybovat v desítkách tisíc korun a může být otázkou mnoha týdnů práce týmu odborníků.
- Dodatek (nejen) pro laiky :
Je to jakoby jste naráz rozhodili složené PUZZLE o několika miliardách kostiček a navíc ještě část z nich překreslili jinými částmi obrázku. A kromě toho jste navíc ztratili obrázek, podle něhož máte obraz z puzzle sestavit.
Jistě pochopíte, že takový obraz by už těžko dal někdo dohromady … a i když by se mu to nakonec podařilo, budou již přepsané fragmenty obrazu nenávratně ztracené.
Poznámka : Přesto i takto poškozené disky u nás podstupují často úspěšnou záchranu dat, cena takovéto obnovy dat je ale pak mnohem vyšší než u disků, které se uživatelé nebo nezkušené servisy nepokoušeli před námi oživit laickými metodami.
FAQ – nejčastější otázky a odpovědi
1– Jak poznám, že s diskem není něco v pořádku?
- Základní ukazatele vadného disku nebo poškození dat jsou přehledně vyjmenovány na stránce Obnova dat-základní informace
2– Kde si mám objednat záchranu nebo obnovu dat ?
- Stačí vyplnit objednávku záchrany dat.
3– Kolik mě to bude stát?
- Cena záleží na rozsahu poškození – CENÍK prací je k dispozici. Po základním prohlédnutí vás budeme kontaktovat a ZDARMA Vám sdělíme cenový rozpočet obnovy nebo záchrany dat. Viz stránka Jak probíhá proces obnovy dat
4– Existují nějaké rady, kterými se mám řídit?
- Stačí jednoduše navštívit stránku Obnova dat-základní informace, kde jsou vyjmenována doporučení a rady.
5– Jak získám disk po opravě zpět?
- To záleží na Vašem přání, viz stránka Jak probíhá proces obnovy dat
6– Jaký je vlastně rozdíl mezi OBNOVOU DAT a ZÁCHRANOU DAT ?
- obnova dat (datarecovery) – je nutná tehdy, když dojde k softwarovému poškození dat na jinak nepoškozeném nosiči dat.
- záchrana dat – provádí se v případě hardwarového nebo mechanického poškození datového nosiče.
- (Více na stránce Obnova dat-základní informace, kde jsou vyjmenovány příčiny poškození dat)
Další články k tématu záchrany a obnovy dat :
Záchrana dat a obnova dat – základní informace
Z jakých datových nosičů umíme obnovit data
Jak zvolit poskytovatele záchrany dat
Garance ochrany dat před zneužitím
Obnova dat po softwarové ztrátě dat
Záchrana dat z elektronicky poškozeného média
Záchrana dat z mechanicky poškozeného média
CENÍK
prací záchrany a obnovy dat
Servis notebooků, tiskáren, servis PC, počítačů, UPS, kamer, záchrana dat | Revize elektro
29.1.2010 Obnova dat-když Vaše data potřebují pomoc
23.11.2009 Kdy je potřeba záchrana a obnova dat
24.4.2009 Zabezpečení Windows
15.4.2009 Co dělat při ztrátě dat
16.3.2009 Jak zkopírovat data ze starého disku na nový?
11.3.2009 Bezpečnost počítače aneb jak zjistit že je Váš systém opravdu bez virů
24.2.2009 Jak opravit pevný disk