Záchrana dat z elektronicky poškozeného média
Záchrana dat z elektronicky poškozeného média je nutná tehdy, když jsou datové médium a jeho mechanické části v pořádku, ale na naše data se přesto nelze dostat – buďto nevidíme ve správci souborů ani písmeno disku, anebo písmeno disku vidět je, ale komunikace s diskem neprobíhá. Pak je nejpravděpodobnější poškození elektroniky disku (poškození vnitřní elektroniky) anebo jeho rozhraní (vnější elektroniky).
Jedná se o HARDWAROVÉ POŠKOZENÍ DISKU.
U takto poškozených disků je nejprve nutno provést kroky vedoucí k vlastnímu získání uložených dat v jakémkoli stavu (tzv. záchranu dat), tato data uložit na bezpečné médium a pak teprve rekonstruovat původní strukturu dat (provést obnovu dat).
Záchrana dat a obnova dat v uvedených případech hardwarového poškození zahrnuje :
- hloubkovou diagnostiku stavu hardwarových celků disku
- opravu poškozených částí elektroniky disku nebo jejich náhradu substitučním zařízením
- naprogramování funkčního celku takovým způsobem, aby bylo možné dostat se k datům v souladu s jejich skutečnou fyzickou strukturou, definovanou výrobcem, obsahem pracovních registrů řadiče disku a tabulkou rozložení disku na vlastním datovém médiu
- sejmutí obrazu dat na disku 1:1 na pracovní disk
- diagnostiku vlastních datových oblastí disku a struktury dat,
- nalezení vazeb a souvislostí mezi daty
- rekonstrukci původního souborového systému.
- uložení obnovených dat na datové médium určené pro zákazníka
- předání zachráněných a obnovených dat zákazníkovi
- likvidaci zálohy dat na pracovním médiu po 48 hodinách od předání dat zákazníkovi anebo okamžitě dle jeho pokynů
Typy závad elektroniky disků, jejich projevy, příčiny a prognóza na záchranu dat :
- Poškozená vnější elektronika disku
Nevidíte písmeno disku v souborovém manažeru ? Hlásí při nabíhání počítač, že mu chybí systémový disk ? Není disk viditelný ani BIOSem počítače ? Vidíte v SETUPu BIOSu disk, ale nelze s ním pracovat ? Pak se zřejmě jedná o hardwarové poškození vnější elektroniky disku (desky elektroniky, která je vidět na spodní části disku). Jedná se o poškození disku těžšího rázu a běžný uživatel nemá prakticky žádnou možnost se k datům dostat. Nezoufejte – data jsou na disku stále uložena, jen je potřeba se k nim dostat správným postupem a s pomocí speciální k tomuto účelu vyrobené techniky. Obojí máme v našem servisu k dispozici a takto zablokovaná data umíme zachránit.
- Možné příčiny : Přepětí v napájecí síti (lze eliminovat předřazením kvalitní přepěťové ochrany mezi napájecí síť a počítač – UPS ), závada na napájecím zdroji počítače, závada na základní desce počítače, zkrat na propojovacích vodičích mezi počítačem a diskem, studený spoj a následné jiskření na některém z konektorů, vznik závady některé součástky na desce elektroniky disku, chybné propojení disku s počítačem (posunutí či obrácení konektoru) apod.
- Prognóza obnovy dat : Při dodržení všech níže uvedených zásad je pravděpodobnost záchrany a obnovy 100% všech původních dat VELMI VYSOKÁ
- Poškozená vnitřní elektronika disku
Projevy jsou prakticky totožné s projevy poškození vnější elektroniky disku. Závada vnitřní elektroniky nejčastěji nastává jako druhotný následek poškození vnější elektroniky disku, kdy se přenese přepětí nebo závadiu vzniklý napěťový ráz i na vnitřní elektroniku. Takto poškozený disk obvykle nevykazuje žádnou aktivitu, je dokonale „mrtvý“. Případně se závada projevuje periodických klepáním či tikáním vycházejícím z disku.
- Možné příčiny : Shodné s příčinami poškození vnější elektroniky disku, neboť poškození interní elektroniky je většinou jejich druhotným následkem. Elektronika disku může ovšem dospět k závadě i bez vnějších příčin – poruchou na některé její součástce.
- Prognóza obnovy dat : Při dodržení všech níže uvedených zásad je pravděpodobnost záchrany a obnovy 100% všech původních dat VYSOKÁ
Ve všech uvedených případech poškození dat platí tyto
ZÁKLADNÍ PŘEDPOKLADY ÚSPĚŠNÉ OBNOVY DAT
- Ihned po zjištění softwarového poškození nebo hardwarové ztráty dat odpojte počítač od napájení a již jej dále nespouštějte.
- Doporučujeme v případě zjištění ztráty dat neodcházet z operačního systému standardním způsobem (přes tlačítko START ), ale počítač prostě okamžitě odpojit – vytažením napájecí šňůry ze zásuvky, nebo u notebooků odpojením zdroje a vytažením baterie
- Pozor – nezavírejte před odpojením notebooku od napájení displej/víko – notebook by se snažil uložit rozpracované úlohy na disk a korektně vypnout, což bude mít za následek přepsání dat a pak se bude obnova dat vyžadovat mnohem těžší práci popsanou níže v oddíle přepsané soubory).
- Nespouštějte žádný program pro manipulaci s diskem (ScanDisk, Chkdsk, Partition Magic, Acronis Disk Manager ap.)
- Neinstalujte na disk žádný operační systém ani jiný software.
- Neotevírejte disk, neměňte desku elektroniky za jinou, ani kdybyste byli přesvědčení, že je stejná jako ta na vadném disku (již pouhá jiná výrobní série napohled stejného typu disku je obvykle známkou zcela odlišné struktury ukládání dat na disku a připojením disku k jiné elektronice způsobíte v datech chaos, který pak již nedá do původního stavu ani odborník s profesionální výbavou)
- A samozřejmě hlavní zásada – neudělat chybu, neexperimentovat, nic se nesnažit obnovit svépomocí, nepouštět na disk žádný program pro manipulaci s diskem, i kdyby o něm autor tvrdil, že s jeho pomocí zvládne obnovu dat i Vaše babička.
Co od nás obdržíte po záchraně a obnově dat poškozených výše uvedenými příčinami ?
Rozsah a kvalita obnovených dat jsou závislé na druhu
poškození disku, na velikosti disku, stupni zachování původních dat ve
fyzickém stavu na disku, na stupni fragmentace disku, umístění
zachraňovaných dat na začátku či konci disku a množství souborů
určených k záchraně.
V neposlední řadě o bytí a nebytí Vašich dat rozhodují děje, které se
na disku odehrávaly v posledních zlomcích vteřiny před havárií
elektroniky disku a těsně po ní. Proto je tak důležité co
nejrychlejší vyřazení disku z činnosti – do slova a do písmene
„zabití počítače“ ihned po prvních projevech symptomů
poškození disku. Každá vteřina navíc, po kterou ponecháme vadný disk pod
napětím, může ohrozit úspěšnost rekonstrukce Vašich dat.
- Nejčastěji (v lehčích případech poškození dat) od nás zákazník obdrží obnovená data v původním tvaru a struktuře, kterou zná z doby před havárií, a tedy je může prakticky ihned používat. Adresáře a názvy souborů jsou zachovány a z pohledu zákazníka je vše tam, kde má být.
- V komplikovanějších případech, kdy již došlo k narušení struktury nebo přepisu původních dat, se často nepodaří obnovit adresářovou strukturu původních dat na disku. Klient od nás dostane data v surovém stavu, tj. soubory často s pozměněnými názvy umístěné buďto v jediném adresáři, anebo soubory dodané v náhradních očíslovaných adresářích s náhradními jmény. Pak v nich musí nalézt soubory, které potřebuje. Pokud zákazník zná alespoň zhruba jejich obsah, pak k tomu většinou stačí běžný vyhledávací nástroj, který je součástí Windows, anebo například výborný nástroj Google Desktop .Přípony souborů bývají zachovány a podle nich lze identifikovat typ zachráněných dat (fotografie, dokumenty, e-mailové zprávy, tabulky apod.)
Přestože je záchrana dat naší profesí, přejeme Vám, abyste naše služby nemuseli nikdy využít.
Další články k tématu záchrany a obnovy dat :
Záchrana dat a obnova dat – základní informace
Z jakých datových nosičů umíme obnovit data
Jak zvolit poskytovatele záchrany dat
Garance ochrany dat před zneužitím
Obnova dat po softwarové ztrátě dat
Záchrana dat z elektronicky poškozeného média
Záchrana dat z mechanicky poškozeného média
CENÍK
prací záchrany a obnovy dat
Servis notebooků, tiskáren, servis PC, počítačů, UPS, kamer, záchrana dat | Revize elektro
29.1.2010 Obnova dat-když Vaše data potřebují pomoc
23.11.2009 Kdy je potřeba záchrana a obnova dat
24.4.2009 Zabezpečení Windows
15.4.2009 Co dělat při ztrátě dat
16.3.2009 Jak zkopírovat data ze starého disku na nový?
11.3.2009 Bezpečnost počítače aneb jak zjistit že je Váš systém opravdu bez virů
24.2.2009 Jak opravit pevný disk