Záchrana dat z mechanicky poškozeného média
Záchrana dat z mechanicky poškozeného média je nutná tehdy, když jsou jeho elektronické části v pořádku, ale na data se přesto nelze dostat z důvodu poškození některé z pohyblivých částí disku či vlastního datového nosiče (datové plotny, optického disku apod.)
Z principu rotačního diskového datového nosiče je zřejmé, že při 5400 – 7200 otáčkách za minutu je bezpodmínečně nutná naprostá „souhra“ všech částí disku. Hlavičky se musejí dostat nad hledané místo ve správný čas a naopak – ve chvíli, kdy elektronika spustí zápis/čtení, musí být v místě hlavy s nanometrovou přesností požadovaný sektor disku a stopa. Pokud tomu tak není a jedna z těchto částí se zpozdí, pak nemůže dojít k zápisu/čtení na správné místo. Výsledkem je zmatek v datech a havárie disku. V lepším případě disk data odmítne zapsat/přečíst a havaruje operační systém počítače.
Z hlediska statistik se jedná o nejtěžší poškození datových disků a je prakticky vyloučena možnost, že by se z takto poškozených nosičů podařilo získat data zpět amatérskými postupy.
Jedná se o HARDWAROVÉ POŠKOZENÍ DISKU.
U takto poškozených disků je nejprve nutno provést kroky vedoucí k vlastnímu získání uložených dat v jakémkoli stavu (tzv. záchranu dat), tato data uložit na bezpečné médium a pak teprve rekonstruovat původní strukturu dat (provést obnovu dat).
Záchrana dat a obnova dat v uvedených případech hardwarového poškození zahrnuje :
- demontáž disku v prachutěsné přetlakové komoře
- hloubkovou diagnostiku stavu hardwarových celků disku a ploten
- opravu poškozených částí mechaniky disku nebo jejich náhradu substitučním zařízením
- naprogramování funkčního celku takovým způsobem, aby bylo možné dostat se k datům v souladu s jejich skutečnou fyzickou strukturou, definovanou výrobcem, obsahem pracovních registrů řadiče disku a tabulkou rozložení disku na vlastním datovém médiu
- sejmutí obrazu dat na disku 1:1 na pracovní disk
- diagnostiku vlastních datových oblastí disku a struktury dat,
- nalezení vazeb a souvislostí mezi daty
- rekonstrukci původního souborového systému.
- uložení obnovených dat na datové médium určené pro zákazníka
- předání zachráněných a obnovených dat zákazníkovi
- likvidaci zálohy dat na pracovním médiu po 48 hodinách od předání dat zákazníkovi anebo okamžitě dle jeho pokynů
Typy mechanických závad disků, jejich projevy, příčiny a prognóza na záchranu dat :
- Závady motoru a ložisek
Harddisk je velmi hlučný, vibruje, případně z něj vycházejí podivné zvuky připomínající cvrčka, autíčka na setrvačník, v extrémních případech pilu cirkulárku. Anebo naopak místo typického zvuku roztočeného disku jen tiše vrčí a neroztočí se. Často není možné mechanicky poškozený disk detekovat v BIOSu počítače. Jedná se o typické projevy poškozeného motoru nebo ložisek rotačních dílů. Nezoufejte – data jsou na disku stále uložena, jen je potřeba se k nim dostat správným postupem a s pomocí speciální k tomuto účelu vyrobené techniky. Obojí máme v našem servisu k dispozici a takto zablokovaná data umíme zachránit.
- Možné příčiny : Spálené vinutí motorku po přepětí v napájecí síti (lze eliminovat předřazením kvalitní přepěťové ochrany mezi napájecí síť a počítač – UPS ) nebo po závadě na napájecím zdroji počítače, může to být i následek probitého řadiče na základní desce počítače, následek zkratu na propojovacích vodičích mezi počítačem a diskem, anebo prostě provozem disku došlo k opotřebení a únavě materiálu mechanických částí disku.
- Prognóza obnovy dat : Při dodržení všech níže uvedených zásad je pravděpodobnost záchrany a obnovy 100% všech původních dat STŘEDNÍ až VYSOKÁ
- Deformace mechanických částí
Projevy jsou prakticky totožné s projevy poškození motoru a ložisek.
K deformacím mechanických částí disku nejčastěji nastává po pádu
disku (samotného disku nebo počítače / notebooku s diskem). Náraz může
způsobit deformaci osy disků, ložisek, hlav i vlastních rotačních ploten
vlivem přetížení a gyroskopického efektu.
Takto poškozený disk obvykle nevykazuje žádnou aktivitu, je dokonale
„mrtvý“ – plotny se nemohou točit, hlavy jsou zablokované. Případně
se závada projevuje periodických klepáním či tikáním vycházejícím
z disku.
- Možné příčiny : Pády disku a zařízení s diskem, přenášení notebooků a počítačů v zapnutém stavu, náhlé posunutí nebo pootočení notebooku.
- Prognóza obnovy dat : Při dodržení všech níže uvedených zásad je pravděpodobnost záchrany a obnovy 100% všech původních dat STŘEDNÍ
- Mechanické poškození datových ploten
Jedná se o nejtěžší úroveň poškození disku, kdy je zasažen samotný datový nosič. K deformacím mechanických částí disku nejčastěji nastává po pádu disku (samotného disku nebo počítače / notebooku s diskem). Náraz může způsobit deformaci osy disků, ložisek, hlav i vlastních rotačních ploten vlivem přetížení a gyroskopického efektu. Hlavičky se pak zaryjí do datové plotny a dojde k poškození oblasti disku, která přišla s hlavičkami do přímého kontaktu. Šance na záchranu dat je u tohoto druhu poškození nejnižší. Pokud je poškozená servisní stopa disku, pak je rekonstrukce dat doslova kriminalistickou lahůdkou. Přesto není nemožná a také u těchto typů závad dosahujeme často úspěšnosti v záchraně dat nad 90%. Závada se navenek projevuje podobně jako deformace mechanických částí – tj. disk nenajede, jsou slyšet jeho opakované pokusy o čtení servisní stopy (disk „hrabe“, tiká apod.)
- Možné příčiny : Pády disku a zařízení s diskem, přenášení notebooků a počítačů v zapnutém stavu, náhlé posunutí nebo pootočení zapnutého notebooku, porušení nebo popraskání protiprachové ochrany (těsnění) a vniknutí nečistot či kapaliny do vnitřního prostoru disku, selhání elektroniky či mechaniky při parkování hlaviček disku.
- Prognóza obnovy dat : Při dodržení všech níže uvedených zásad je pravděpodobnost záchrany a obnovy 100% všech původních dat NÍZKÁ až STŘEDNÍ. Šance na záchranu dat je silně závislá na stavu servisní stopy disku a na stupni jeho fragmentace
- Vadné sektory na disku
Jedná se oproti mechanickému poškození disku o lehčí poškození – datová plotna je mechanicky v pořádku, ale její některá místa ztratila schopnost udržet si zapsanou informaci či schopnost informaci změnit. K této závadě dochází samovolně u všech disků (magnetických i optických) a výrobci disků s výskytem závady počítají už při výrobě disku – aplikací kompenzačních algoritmů a nástrojů (technologie S.M.A.R.T. – Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology System) do elektroniky a řídicího software disku. Každý moderní disk je schopen eliminovat postupné přibývání vadných sektorů průběžným přesouváním bloků dat z ohrožených míst na místa bezpečná a označováním nespolehlivých bloků v mapě disku, uložené v paměti elektroniky disku, během jeho běžného provozu. Data, u nichž dojde k výpadku některého bitu informace dříve, než si disk všimne nebezpečí, je disk schopen dopočítat z pomocných paritních bitů a takto obnovená data přesunout na jiné místo. Toto vše se děje na pozadí provozu disku a neznalý uživatel si toho ani nepovšimne. Disk je ovšem schopen eliminovat svoje poškození jen do určité kritické míry. Je-li tato míra překračována, pak už dochází k projevům pro tuto závadu typickým – tj. ztrácejí se části souborů, disku trvají čtecí / zápisové informace déle než bylo obvyklé, disk často slyšitelně pracuje, aniž by se uživatel počítače dočkal odpovídající odezvy. Dochází také k nevysvětlitelnému zamrzání operačního systému a aplikací, nelze nainstalovat operační systém nebo programy, nelze přečíst některá dříve čitelná data, disk nelze defragmentovat a jiné projevy. Přestože je další práce s takto postiženým diskem možná, doporučuje se nečekat až přijdete o cenná data, co nejrychleji zkopírovat obsah disku na disk nový a vadný disk vyřadit z provozu. Jestliže jste toto nestihli provést včas a o data jste již přišli, pak neváhejte svěřit disk k záchraně dat našim datovým specialistům.
- Možné příčiny : Stárnutí magnetického povrchu disku, vysoké teploty uvnitř disku, stárnoucí mazivo ložisek (která se pak nadměrně přehřívají), únava materiálu hlaviček nebo jejich motorků (které nejsou schopny hlavy přesně vystavit nad požadovaný sektor), kolísání otáček disku, deformace ploten stárnutím materiálu apod.
- Prognóza obnovy dat : Při dodržení všech níže uvedených zásad je pravděpodobnost záchrany a obnovy 100% všech původních dat VYSOKÁ. Šance na záchranu dat je silně závislá na stavu servisní stopy disku a na stupni fragmentace disku
Ve všech uvedených případech poškození dat platí tyto
ZÁKLADNÍ PŘEDPOKLADY ÚSPĚŠNÉ OBNOVY DAT
- Ihned po zjištění softwarového poškození nebo hardwarové ztráty dat odpojte počítač od napájení a již jej dále nespouštějte.
- Doporučujeme v případě zjištění ztráty dat neodcházet z operačního systému standardním způsobem (přes tlačítko START ), ale počítač prostě okamžitě odpojit – vytažením napájecí šňůry ze zásuvky, nebo u notebooků odpojením zdroje a vytažením baterie
- Pozor – nezavírejte před odpojením notebooku od napájení displej/víko – notebook by se snažil uložit rozpracované úlohy na disk a korektně vypnout, což bude mít za následek přepsání dat a pak se bude obnova dat vyžadovat mnohem těžší práci popsanou níže v oddíle přepsané soubory).
- Nespouštějte žádný program pro manipulaci s diskem (ScanDisk, Chkdsk, Partition Magic, Acronis Disk Manager ap.)
- Neinstalujte na disk žádný operační systém ani jiný software.
- Neotevírejte disk, neměňte desku elektroniky za jinou, ani kdybyste byli přesvědčení, že je stejná jako ta na vadném disku (již pouhá jiná výrobní série napohled stejného typu disku je obvykle známkou zcela odlišné struktury ukládání dat na disku a připojením disku k jiné elektronice způsobíte v datech chaos, který pak již nedá do původního stavu ani odborník s profesionální výbavou)
- A samozřejmě hlavní zásada – neudělat chybu, neexperimentovat, nic se nesnažit obnovit svépomocí, nepouštět na disk žádný program pro manipulaci s diskem, i kdyby o něm autor tvrdil, že s jeho pomocí zvládne obnovu dat i Vaše babička.
Co od nás obdržíte po záchraně a obnově dat poškozených výše uvedenými příčinami ?
Rozsah a kvalita obnovených dat jsou závislé na druhu
poškození disku, na velikosti disku, stupni zachování původních dat ve
fyzickém stavu na disku, na stupni fragmentace disku, umístění
zachraňovaných dat na začátku či konci disku a množství souborů
určených k záchraně.
V neposlední řadě o bytí a nebytí Vašich dat rozhodují děje, které se
na disku odehrávaly v posledních zlomcích vteřiny před havárií
elektroniky disku a těsně po ní. Proto je tak důležité co
nejrychlejší vyřazení disku z činnosti – do slova a do písmene
„zabití počítače“ ihned po prvních projevech symptomů
poškození disku. Každá vteřina navíc, po kterou ponecháme vadný disk pod
napětím, může ohrozit úspěšnost rekonstrukce Vašich dat.
- Nejčastěji (v lehčích případech poškození dat) od nás zákazník obdrží obnovená data v původním tvaru a struktuře, kterou zná z doby před havárií, a tedy je může prakticky ihned používat. Adresáře a názvy souborů jsou zachovány a z pohledu zákazníka je vše tam, kde má být.
- V komplikovanějších případech, kdy již došlo k narušení struktury nebo přepisu původních dat, se často nepodaří obnovit adresářovou strukturu původních dat na disku. Klient od nás dostane data v surovém stavu, tj. soubory často s pozměněnými názvy umístěné buďto v jediném adresáři, anebo soubory dodané v náhradních očíslovaných adresářích s náhradními jmény. Pak v nich musí nalézt soubory, které potřebuje. Pokud zákazník zná alespoň zhruba jejich obsah, pak k tomu většinou stačí běžný vyhledávací nástroj, který je součástí Windows, anebo například výborný nástroj Google Desktop .Přípony souborů bývají zachovány a podle nich lze identifikovat typ zachráněných dat (fotografie, dokumenty, e-mailové zprávy, tabulky apod.)
Přestože je záchrana dat naší profesí, přejeme Vám, abyste naše služby nemuseli nikdy využít.
Další články k tématu záchrany a obnovy dat :
Záchrana dat a obnova dat – základní informace
Z jakých datových nosičů umíme obnovit data
Jak zvolit poskytovatele záchrany dat
Garance ochrany dat před zneužitím
Obnova dat po softwarové ztrátě dat
Záchrana dat z elektronicky poškozeného média
Záchrana dat z mechanicky poškozeného média
CENÍK
prací záchrany a obnovy dat
Servis notebooků, tiskáren, servis PC, počítačů, UPS, kamer, záchrana dat | Revize elektro
29.1.2010 Obnova dat-když Vaše data potřebují pomoc
23.11.2009 Kdy je potřeba záchrana a obnova dat
24.4.2009 Zabezpečení Windows
15.4.2009 Co dělat při ztrátě dat
11.3.2009 Bezpečnost počítače aneb jak zjistit že je Váš systém opravdu bez virů
24.2.2009 Jak opravit pevný disk